14 maja 2017

8 PAŹDZIERNIKA 2016 R. ŚWIATOWY DZIEŃ HOSPICJUM I OPIEKI PALIATYWNEJ ORAZ  XIII KAMPANIA „HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE”

Dziś Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej i obchody XIII kampanii społecznej „Hospicjum to też życie”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Opiekun rodzinny – samotny bohater ?”

Wspólnie z wieloma  hospicjami z całego kraju Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie współuczestniczy w kampanii, by w ten sposób propagować   opiekę hospicyjną i szerzyć ideę opieki paliatywnej w Polsce. To kolejna okazja żeby głośno mówić o potrzebie opieki hospicyjnej gdyż jedną z podstawowych przeszkód utrudniających hospicjom niesienie pomocy potrzebującym są negatywne stereotypy i brak podstawowej wiedzy na ich temat w społeczeństwie.

W ciągu kilkunastu lat w ramach kampanii przybliżaliśmy Państwu różne aspekty opieki hospicyjnej. Mówiliśmy o wolontariacie, o komunikacji z pacjentem o udzielanym wsparciu osobom pogrążonym w żałobie i opiece nad dziećmi osieroconymi. W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na rolę opiekunów rodzinnych w opiece nad przewlekle chorymi i osobami u kresu życia.

Ta rola jest szczególnie ważna w przypadku opieki sprawowanej przez długi czas, przez wiele miesięcy czy wiele lat. Problem ten dotyczy wszystkich osób sprawujących opiekę nad bliskim w domu, nie zawsze nad osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dlatego skala tego problemu w Polsce  jest trudna do oszacowania.

Opiekun musi podporządkować swoje sprawy, swoje życie opiece nad chorym podopiecznym. Zwykle jest to jedna osoba, na którą spada obowiązek i ciężar opieki. Zwykle też opieka wiąże się z koniecznością ograniczeń czy rezygnacji z życia towarzyskiego, zawodowego, również rodzinnego, odłożenia swoich pasji i planów. Czasami na kilka miesięcy, czasami na lata. W naturalny sposób uwaga otoczenia skupia się na chorym, o wiele rzadziej na osobie sprawującej opiekę. Istnieje ogromna potrzeba zapewnienia im wsparcia. O tym właśnie będziemy dziś mówić.

Podczas uroczystości wiele ciepłych słów padło pod adresem Hospicjum, dyrekcji, pracowników, wolontariuszy i sponsorów. Przemówienia wygłosili: Prowincjał Zgromadzenia Księży Orionistów  – ks. Krzysztof Baranowski fDP, przedstawiciel Księdza Generała z Rzymu – ks. Alessio Capelli fDP, Starosta Powiatu Wołomińskiego – Kazimierz Rakowski, Burmistrz Wołomina – Elżbieta Radwan, Ojciec Chrzestny Hospicjum – Jerzy Mikulski. Psycholog Wioletta Bieszczad wygłosiła prelekcję pt. : „Rola opiekunów rodzinnych w opiece nad przewlekle chorymi i osobami u kresu życia”.

Dziś jest też okazja, aby w sposób szczególny podziękować Starostwu Powiatowemu w Wołominie, które wspiera Hospicjum w ramach zadania publicznego w zakresie działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dziękujemy również władzom: Wołomina, Kobyłki, Zielonki i Tłuszcza za dofinansowanie w ramach zadań publicznych działalności hospicyjnej.

W ramach obchodów, na zakończenie uroczystości, dla wszystkich przyjaciół hospicjum, pracowników, sponsorów, wolontariuszy i gości swój koncert zagrała Anita Lipnicka. Artystka wprowadziła publiczność w świat muzycznej refleksji. Nie zabrakło hitów piosenkarki i nowych utworów z albumu "Na Osi czasu”.

Drugi dzień kampanii, niedzielę 9 października, rozpoczęła Msza św. w kościele św. Józefa Robotnika w intencji pacjentów, personelu, wolontariuszy i darczyńców Hospicjum. Niedziela była tradycyjnie Dniem Otwartych Drzwi w Hospicjum.