18 czerwca 2017

XI KAMPANIA „HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE”   11-12 PAŹDZIERNIKA 2014r.

Po raz jedenasty wystartowała Ogólnopolska Kampania Społeczna „Hospicjum to też życie”. W Wołominie zainaugurowały ją 11 października uroczyste obchody zorganizowane w Miejskim Domu Kultury przez Hospicjum Opatrzności Bożej.  Kampania potrwa do 20 grudnia 2014r. Patronat medialny nad kampanią objęły: Radio FaMa, „PULS Wołomina”, „ŻYCIE POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO”, „fakty.wwl” i „Dobry znak”. Wydarzenie wsparli Starosta Wołomiński oraz Burmistrz Wołomina.

Tegoroczna kampania pod hasłem  „Pomóż ukoić ból” koncentruje się na problemach żałoby przeżywanej  przez osierocone dzieci. Przychodzi nam  więc zmierzyć się z dramatycznie trudnym tematem – niestety pomijanym przez media.

Spotkanie w Miejskim Domu Kultury zgromadziło wszystkich, którym los Hospicjum nie jest obojętny. W trakcie uroczystości zaproszeni goście mówili o trudnej ale i pięknej roli pracowników hospicjum okazując im wdzięczność oraz ogromny podziw. Nie zabrakło także słów uznania skierowanych do wolontariuszy hospicyjnych.

Dyrektor Hospicjum ks. Dariusz Czupryński wygłosił prelekcję pt.: „Płacz, który uzdrawia”, w której podkreślał psychologiczną i fizjologiczną wartość płaczu. Od 12 lat pełniąc funkcję dyrektora Hospicjum wraz ze swoimi współpracownikami często widzi osoby płaczące z powodu straty kogoś ważnego i bliskiego i  często doświadcza tego, jak zagubione i nieszczęśliwe mogą się czuć w związku z zaistniałą sytuacją. Potrzebują wiedzy i orientacji w tym, co się z nimi dzieje i co będzie się działo. Potrzebują też „uprawomocnienia” tego, co przeżywają, a co wydaje im się nienormalne czy też po prostu trudne.

Po prelekcji ks. dyrektora goście udali się  na przerwę kawową, podczas której wszyscy mogli porozmawiać o sytuacji hospicjum, jego roli i sposobach niwelowania problemów z jakimi borykają się osierocone dzieci.

Zwieńczeniem uroczystości był recital akustyczny Szymona Wydry.
Goście z entuzjazmem domagali się bisów a sam muzyk był bardzo poruszony ciepłym przyjęciem przez publiczność.

Niedziela 12 października była tradycyjnie Dniem Otwartych Drzwi w Hospicjum. Tego dnia w intencji pacjentów, personelu, wolontariuszy i darczyńców Hospicjum została odprawiona uroczysta Msza Św. w kościele św. Józefa Robotnika.