17 listopada 2019

Fundacja Hospicyjna

"SOBOTA DLA HOSPICJUM" - 29 MARCA 2014

29 marca 2014 w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się IV Publiczna Debata z cyklu „Sobota dla Hospicjów”. Tematem tegorocznego spotkania było:” Prawo do życia. Prawo do prawdy. Prawo do śmierci. Etyka na krańcach życia.”

Debata była adresowana do wszystkich osób zainteresowanych opieką paliatywną – hospicyjną: personelu, wolontariuszy, członków rodzin chorych.

Z naszego hospicjum brały udział w debacie trzy osoby: dwoje wolontariuszy Ewa Oleksiak i Zyszek Rudnik oraz psycholog Wioletta Bieszczad.

Debatę rozpoczęły prelekcje poruszające problematykę:

- oswajanie śmierci spokojnej, jako celu opieki paliatywnej

- dylematy etyczne wokół uporczywej terapii i eutanazji

- potrzeb duchowych w hospicjum.

Zarówno prelekcje jak i sama debata była niezwykle poruszającą i inspirującą wymianą poglądów o tym, co można zrobić dla człowieka, który mierzy się z własną śmiercią. Jak poprawić jakość reszty życia i jak towarzyszyć mu w umieraniu. Zdanie, które pięknie podsumowuje całe spotkanie to zdanie wypowiedziane przez dr Weronikę Chańską „ Piękno miłości pozwala żyć ale pomaga również godnie umierać.”