KAMPANIA HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE - 12 PAŹDZIERNIKA 2013 
Ruszyła X kampania ?Hospicjum to też Życie?
X jubileuszowa kampania społeczna Fundacji Hospicyjnej ?Hospicjum to też Życie?, prowadzona w całej Polsce pod hasłem ?Pomóż ukoić ból?, poświęcona jest w tym roku osieroceniu i żałobie, którą przeżywają dzieci i młodzież.
Hospicjum Opatrzności Bożej po raz kolejny wpisuje się w ramy kampanii ogólnopolskiej organizując dla mieszkańców spotkanie otwarte
dotyczące tematu głównego kampanii. Uroczystości miały miejsce w Miejskim Domu kultury w Wołominie. Na spotkaniu obecni byli: dyrektor Hospicjum ks. Dariusz Czupryński wraz z personelem hospicjum i wolontariuszami, księża parafii wołomińskich, przewodniczący Rady Powiatu Paweł Solis, burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, przedstawiciele samorządu, radni gminy i powiatu, przedstawiciele oświaty, miejskich jednostek, licznie przybyli przyjaciele wołomińskiego hospicjum i mieszkańcy.
Część oficjalną spotkania rozpoczął wykład psycholog pani Wioletty Bieszczad, która wprowadziła zebranych w temat kampanii. Pani psycholog podkreśliła, że przesłanie ?pomóż ukoić ból? zarówno dla dorosłego jak i dla dziecka przeżywającego śmierć najbliższej osoby jest tak naprawdę wołaniem ?pomóż odnaleźć sens?, ?pomóż odnaleźć nadzieję?, że życie po takiej stracie w ogóle dalej jest możliwe. Praca z osobami pogrążonymi w żałobie wyraźnie pokazuje, że dopiero odnalezienie sensu cierpienia przynosi ulgę i koi ból.
Wiele ciepłych słów padło tego dnia z ust zaproszonych gości, którzy dziękowali ks. Dariuszowi Czupryńskiemu, jego współpracownikom i wolontariuszom za zaangażowanie w pomoc osobom chorym, będącym u kresu życia i pomoc rodzinom osieroconym.
Ks. Dariusz Czupryński wystąpił z prelekcją pt. ? Osierocenie dzieci i przeciwdziałanie jego skutkom?. Ks. dyrektor podkreślał, iż większość specjalistów zajmujących się procesem żałoby zgadza się, że pełne pogodzenie się ze stratą rodzica wymaga od dziecka cech, których z racji wieku nie posiada. Dziecko nie ma zasobu słów by rozmawiać o swoim strachu, złości, tęsknocie, smutku, bezradności. Dziecko nie ma świadomości, że ból nie trwa wiecznie, nie potrafi zaopiekować się samym sobą zanim przywiąże się i zaufa komuś innemu. Dziecko wchodzi w żałobę inaczej niż dorosły. U niego proces jest dłuższy, rozciągnięty na kolejne fazy rozwoju. Stąd też pomoc dzieciom w żałobie jest trudniejsza. Rodzice są często jedynymi bliskimi, z którymi dziecko jest związane emocjonalnie.
Podczas krótkiej przerwy kawowej, można było zapoznać się z wystawą "50 powodów" zorganizowaną przez ks. Łukasza Mikołajczyka. Zdjęcia ustawione na 14 planszach przedstawiały uczestników (księży, wolontariuszy, niepełnosprawnych) wakacyjnych rekolekcji dla osób niepełnosprawnych organizowanych corocznie przez Księży Orionistów w Brańszczyku (Powiat Wyszkowski).
Sobotnią uroczystość zwieńczył emocjonujący koncert znanego i cenionego artysty Michała Bajora. Artysta zaprezentował utwory z najnowszej premierowej płyty ?Moje podróże?, na którą teksty napisał Wojciech Młynarski, a muzykę skomponowali m.in. Włodzimierz Korcz, Jerzy Derfel i Włodzimierz Nahorny.
Dzień 13 października był dla Hospicjum dniem otwartych drzwi. W tym dniu odbyła się także uroczysta Msza św. za pacjentów i personel Hospicjum.
{gallery}20131012_X_KAMPANIA{/gallery}