16 kwietnia 2023

Konto: 60 1240 6335 1111 0011 0546 8605

Fundacja Hospicyjna

IX OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA "HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE" - 13.10.2012r

Dzięki zaangażowaniu władz starostwa, powiatu i władz miasta Wołomin, dzięki życzliwej współpracy z Miejskim Domem Kultury, dzięki sponsorom oraz rzeszy wolontariuszy 13 października 2012 r. został zainaugurowany udział Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie w IX Ogólnopolskiej Kampanii ?Hospicjum to też życie?.  Tradycją stały się  coroczne spotkania, w czasie których solidaryzujemy się z hospicjami w całej Polsce i honorujemy obchody Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

Tegoroczna, dziewiąta edycja kampanii odbywa się pod hasłem: ?Sztuka komunikacji w opiece medycznej?.

Uroczyste otwarcie kampanii odbyło się 13 października 2012r. w MDK ? u w Wołominie o godz. 17 ? tej. Po powitaniu gości przez Dyrektora Hospicjum Opatrzności Bożej ks. Dariusza Czupryńskiego fDP wystąpili: Starosta Wołomiński Piotr Uściński, Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, Prowincjał Zgromadzenia Zakonnego Księży Orionistów ks. Antoni Wita fDP, oraz były Burmistrz miasta Wołomin Jerzy Mikulski. Prelekcję pt. ?Dobra komunikacja podstawą zrozumienia potrzeb pacjenta i jego rodziny? wygłosiła Wioletta Bieszczad ? psycholog.

14 października 2012r. o godz. 10 ? tej w kościele Św. Józefa Robotnika odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji pacjentów hospicjum,  pracowników, wolontariuszy, darczyńców i  wspierających nas władz miasta i powiatu.

14 października 2012r. w godz. 11.00 ? 17.00 odbył się dzień otwartych drzwi w hospicjum, w czasie którego byli przyjmowani i oprowadzani  po placówce wszyscy goście.

Głównym celem kampanii  było poszerzanie wiedzy o placówce oraz interdyscyplinarnej posłudze jaką świadczy. Wyraźnie  dokonuje się proces zmiany świadomości społecznej o hospicjach w całej Polsce i otwierają się ludzkie serca na ich potrzeby.

Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie ma wieloletnie doświadczenie .  Od siedemnastu lat posługuje nieuleczalnie chorym w terminalnej, ostatniej fazie choroby nowotworowej.

Każdy pacjent jest tutaj niepowtarzalną historią, podobnie jak i jego rodzina.  Taka postawa obok wiedzy medycznej, pielęgniarskiej, psychologicznej, socjalnej, duchowej daje możliwość szukania najlepszych rozwiązań dla chorego i jego bliskich.  Kluczem otwierającym drzwi do historii życia każdego człowieka, a szczególnie człowieka cierpiącego, jest umiejętność rozmowy, umiejętność słuchania, empatia.  Można to wszystko nazwać prawdziwą sztuką komunikacji.

W hospicjum na co dzień spotykamy się z bardzo różnym stanem wiedzy pacjenta o jego chorobie i rokowaniu.  Problem przekazywania prawdy choremu stwarza bardzo trudne dylematy natury etycznej i moralnej.

Od starożytności do dziś wyraźnie ścierają się dwa modele komunikacji pomiędzy chorym a lekarzem czy jego rodziną.  Pierwszy z nich zakłada, że dla dobra pacjenta nie powinno się go informować o stanie zdrowia i zaleca ukrywanie prawdy przed nieuleczalnie chorym.  Tak zwane ?białe kłamstwo? traktowane jest jak błogosławieństwo w sytuacjach trudnych.    Drugi model zakłada, że chory ma prawo do informacji a kłamstwo odbiera mu godność i szansę na ostateczny rozrachunek z Bogiem i ludźmi.  Postuluje się tu, aby rodzina pacjenta, pracownicy służby zdrowia rozmawiali z nim o nieuleczalnej chorobie, cierpieniu, zbliżającej się śmierci.

Takie podejście jest zgodne z hospicyjną filozofią uczynienia pacjenta i jego rodziny centrum  troski i podmiotem podejmującym decyzję.  Do rangi sztuki urasta sposób przekazywania pacjentowi i jego rodzinie  prawdy i towarzyszenia im we wszystkich bardzo trudnych emocjach jakich wtedy doświadczają.

Tylko właściwe określenie indywidualnych potrzeb pacjenta i jego rodziny daje szanse na ich zaspokojenie. Niezbędna jest do tego wytężona uwaga, wrażliwość z jednoczesnym zachowaniem zwyczajności, naturalności, autentyczności. Wzruszenie, uśmiech, dotyk dłoni ? te naturalne gesty znaczą  często o wiele  więcej niż słowa. Pacjent jest przewodnikiem, on wyznacza kierunek podążania za sobą w przestrzeń trudnych pytań, emocji, ogromnego cierpienia.

Takie wyzwania stoją przed całym personelem hospicyjnym każdego dnia.  Aby im sprostać potrzebujemy bardzo pomocy wszystkich ludzi wrażliwych , którzy konkretnymi działaniami wspierają naszą placówkę.  Dlatego też nasze lokalne logo tej kampanii brzmi: ?Sama wrażliwość to za mało, żeby pomóc, niezbędne jest konkretne działanie?.

Za każdy rodzaj wsparcia, wkład i zaangażowanie w posługę Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie wszystkim ludziom wrażliwym i dobrym  z całego serca dziękuje.

ks. Dariusz Czupryński fDP

Dyrektor Hospicjum